W Unii Europejskiej będą zakazane

 

Od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowe: słomki, talerze, sztućce, patyczki higieniczne torby, mieszadła i pojemniki na fast food w Unii Europejskiej będą zakazane. Zakaz to efekt rezolucji komisji ochrony środowiska PE. Jej projekt został przyjęty 51 głosami popierającymi. Przeciw było 10 członków, 3 wstrzymało się od głosu.

Co więcej, do 2025 roku państwa członkowskie UE są zobowiązane do ograniczenia wykorzystania produktów, dla których nie ma ekologicznej alternatywny, do których zalicza się plastikowe pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody. Konieczne będzie również opracowanie krajowych planów popularyzacji produktów wielokrotnego użytku, mogących być poddane recyklingowi.

Plastikowe przedmioty jednorazowe, m.in. słomki, talerze, sztućce i patyczki higieniczne to ponad 70% morskich odpadów.

– Europa odpowiada tylko za niewielką część plastiku zanieczyszczającego nasze oceany. Może jednak i powinna odgrywać kluczową rolę w znajdowaniu rozwiązań na poziomie globalnym, tak jak to miało miejsce w przeszłości w walce ze zmianami klimatu – powiedziała sprawozdawczyni rezolucji europosłanka Frederique Ries.

kup artykuly platne