Praca marzeń w NASA

 

60 dni leżenia za wynagrodzenie w wysokości 14 tys. dolarów, a więc ponad 50 tys. złotych – to oferta, którą składają ochotnikom w wieku 24–55 lat, bez problemów zdrowotnych naukowcy z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Praca marzeń ma być częścią nowego eksperymentu, którego celem jest poprawa stanu fizycznego astronautów w czasie misji. Wyniki programu badawczego mają zlikwidować problem zaniku mięśni u osób przebywających w kosmosie przez dłuższy czas.

– Aby przeprowadzanie misji było możliwe, należy zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u astronautów. Liczymy, że wyniki tych badań pozwolą nam uporać się z problemem zaniku mięśni – głosi komunikat na stronie internetowej ESA.

Program badawczy obejmuje wiele eksperymentów, w tym dotyczących funkcji sercowo-naczyniowych, równowagi, siły mięśni, metabolizmu i sprawności poznawczych astronautów. Projekt zaplanowano na 89 dni – 60 dni eksperymentów i 29 dni aklimatyzacji – w Kolonii. W tym czasie ochotnicy mają wyłącznie leżeć z głową pochyloną do dołu i jednym ramieniem na materacu.

kup artykuly platne