Pomysł na pranie brudnych pieniędzy

 

W środę specjalna komisja podatkowa Parlamentu Europejskiego przyjęła szczegółowy plan działań mających na celu skuteczniejsze opodatkowanie i walkę oraz przestępstwami finansowymi i oszustwami podatkowymi. Jednym z pomysłów posłów Parlamentu Europejskiego to policja finansowa UE, która ma zajmować się tropieniem podmiotów zajmujących się praniem brudnych pieniędzy na terenie UE.

– Europa ma poważny problem z praniem brudnych pieniędzy i oszustwami podatkowymi. Mamy największy na świecie, najbogatszy i najbardziej zintegrowany jednolity rynek ze swobodnym przepływem kapitału, ale mało efektywny transgraniczny nadzór i 28 różnych krajowych przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i oszustwom podatkowym. Te luki wykorzystują przestępcy. Potrzebujemy bardziej rygorystycznych przepisów na szczeblu UE, surowych sankcji nakładanych na banki ułatwiające przestępstwa finansowe oraz nowej europejskiej policji finansowej w ramach Europolu– argumentował poseł Parlamentu Europejskiego z Danii Jeppe Kofod.

Zalecenia do utworzenia policji finansowej UE członkowie komisji sformułowali w sprawozdaniu, wzywającym również do natychmiastowego powołania organu nadzoru UE do przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Jak argumentowali posłowie Parlamentu Europejskiego cechy raju podatkowego wykazuje aż 7 krajów UE: Belgia, Cypr, Węgry, Irlandia, Luksemburg, Malta i Holandia. Ponadto za niezbędną uznali również walkę z oszustwami podatkowymi wykraczającą poza granice UE. W tym celu europosłowie rekomendują powstanie ogólnoświatowej jednostki podatkowej w ramach ONZ.

kup artykuly platne