Bursztynowy szlak w Brukseli

 


  • W Parlamencie Europejskim otwarto wystawę „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”

  • Jest ona poświęcona polskiemu bursztynowi i rzemiosłu związanemu z jego obróbką

  • Wystawa prezentowała repliki bransoletek Michelle Obamy i Roda Stewarta

We wtorek wieczorem w Brukseli została otwarta wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja” poświęcona polskiemu bursztynowi i rzemiosłu związanemu z jego obróbką. Wydarzeniu przewodniczyli szef delegacji europosłów PO Janusz Lewandowski i Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska.

Parlament Europejski to miejsce, w którym promuje się ponad 200 europejskich regionów. Niektóre mają swoją siłę przebicia, ale Gdańsk też ma swoją markę. Tym razem promujemy Gdańsk nie przez Lecha Wałęsę czy Solidarność, tylko przez bursztyn. Bursztyn był dla Polski łącznikiem miedzy Bałtykiem a kulturami Morza Śródziemnego. Kojarzy się z bursztynowym szlakiem. Poza tym to jest tez żywe rzemiosło w Gdańsku. To nie jest tylko muzeum czy tradycja – powiedział prezydent Gdańska otwierając wystawę.

Wystawa poświęcona polskiemu bursztynowi w 2017 roku spotkała się z entuzjazmem artystów podczas prezentacji w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Z tego względu w lutym zaprezentowano ją na prośbę organizatorów w czasie największych na świecie targów biżuterii i zegarków w Monachium. Na wystawie prezentowane są naturalne okazy bursztynu ze zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku, prywatnej kolekcji Christel oraz Hansa Wernera Hoffeinsa, projekty studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, repliki bransoletek Michelle Obamy i Roda Stewarta, a także naszyjnik księżnej Kate.

kup artykuly platne