Parlament Europejski zarzuca krajom UE opieszałość?

 

We wtorek Parlament Europejski przyjął szczegółowy plan działania w celu bardziej sprawiedliwego i efektywnego zapobiegania oszustwom podatkowym i zwalczania przestępstw finansowych. Za ich przyjęciem głosowało 505 europosłów, 87 wstrzymało się od głosu, a 63 – było przeciw. Opracowanie dokumentu to efekt trwającej ponad rok pracy Specjalnej Komisji ds. Przestępstw Finansowych, Unikania Podatku i Unikania Podatku (TAX3), której działanie to reakcja na liczne afery finansowe i podatkowych, w tym Luxleaks, Panama Papers, Football leaks i Paradise papers.

Jak wynika ze szczegółowego planu działania w celu bardziej sprawiedliwego i efektywnego zapobiegania oszustwom podatkowym i zwalczania przestępstw finansowych Parlamentu Europejskiego, kraje członkowie UE nie wykazują odpowiedniej woli politycznej, by walka z uchylaniem się od płacenia podatków i przestępstwami finansowymi była skuteczna. Jak wyliczono, łatwe agresywne planowanie podatkowe w Holandii przyczynia się do straty dochodów podatkowych w wysokości 11,2 mld euro.

Co więcej, Specjalnej Komisji ds. Przestępstw Finansowych, Unikania Podatku i Unikania Podatku udało się wykazać, że w praniu brudnych pieniędzy w rosyjskiej „Troice”. brały udział europejskie banki: Danske Bank, Swedbank AB, Nordea Bank Abp, ING Groep NV, Credit Agricole SA, Deutsche Bank AG, KBC Group NV, Raiffeisen Bank International AG, ABN Amro Group NV, Cooperatieve Rabobank UA i holenderski oddział Turkiye Garanti Bankasi A.S.

Dokument wzywa do gruntownej poprawy współpracy podatkowej państw UE i stworzenia nowych organów UE, jak choćby zapowiadana wcześniej policja finansowa UE. W planach jest także nowelizacja przepisów i utworzenie organu nadzorujący zwalczanie prania brudnych pieniędzy.

kup artykuly platne