Gorące afrykańskie powietrze na Starym Kontynencie

 

Gorące powietrze z Afryki przynosi nową falę upałów w Europie. Pył niesiony z Sahary i wyjątkowo wysokie temperatury, których maksymalny poziom może wynieść nawet 47 stopni Celsjusza (116,6 Fahrenheita), mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza na południu kontynentu.

Jak poinformowały portugalskie władze, gorące, pochodzące z Afryki masy powietrza, przemieszczają się na północ. Najwyższy poziom temperatur odnotowano prawdopodobnie w miniony weekend. Władze państwa wydały ogólnokrajowe ostrzeżenie zdrowotne, w którym wspomina się także o pyle niesionym z Sahary. Ostrzeżenia zostały wydane także dla 40 z 50 hiszpańskich prowincji. Bardzo wysokie temperatury spodziewane są również w Skandynawii i w Polsce.

Badacze stwierdzili, że szwedzki lodowiec na górze Kebnekaise, najwyższym szczycie tego kraju, znajdującym się na wysokości 2 111 metrów, topnieje i tego lata stracił już 4 metry wysokości. Również Polska od wielu dni zmaga się z niezwykle wysokimi temperaturami spowodowanymi napływem powietrza z Afryki. Krajowe elektrownie przeszły w tryb awaryjny, aby zwiększyć wydajność nadwyrężoną przez powszechne wykorzystanie klimatyzacji i wentylatorów. Władze Warszawy, Katowic i innych miast umieściły instalacje wody chłodzącej na ulicach i doradzają ludziom pozostawanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. W niektórych urzędach i zakładach skrócono dzień pracy.