Geny wykorzystywane do pomocy rolnikom

 

W największym banku genów na Filipinach znajdują się próbki ryżu, które są wykorzystywane do pomocy rolnikom w uprawie gatunków, które mogą przetrwać susze i powodzie. Obecnie na realizację tego celu bank genów Międzynarodowego Instytutu Badań Ryżu (IRRI) uzyskał stałe fundusze. Badania to część międzynarodowych wysiłków na rzecz przechowywania nasion w bankach genów, mających na celu zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w ocieplającym się świecie.

– Te nasiona to cud. Wierzymy, że w tej naturalnej różnorodności ryżu można znaleźć niemal dowolną cechę, której się szuka – powiedziała Marie Haga, dyrektor wykonawczy międzynarodowej organizacji non-profit Crop Trust, finansującej badania.

Dodała również, że ryż jest względnie łatwy do przechowywania i odpowiednio zakonserwowany w niskich temperaturach powinien przetrwać setki lat.

– Praca nad bankiem ryżu ma udokumentowane osiągnięcia w dostarczaniu korzyści światu. Dzięki tej bezpiecznie zachowanej kolekcji możemy nadal pracować nad hodowlą ulepszonych odmian roślin, które rolnicy mogą wykorzystać, aby sprostać wyzwaniom związanym z produkcją ryżu i dostosować się do zmieniających się gustów i preferencji konsumentów na całym świecie – ocenia biolog ewolucyjny, który zarządza genebankem IRRI Ruaraidh Sackville-Hamilton.

Fakty dotyczące ryżu


  • Ryż stanowi ponad 20% globalnego spożycia kalorii.

  • Ponad 90% światowego ryżu jest produkowane i konsumowane w Azji.

  • 80% światowej produkcji i konsumpcji ryżu zapewnia 6 krajów: Chiny, Indie, Indonezja, Bangladesz, Wietnam i Japonia.

  • Szacuje się, że do roku 2050 roczne zużycie ryżu wzrośnie z 420 milionów ton do 525 milionów ton.

  • Jednym z ostatnich osiągnięć IRRI jest szczep ryżu, który może przetrwać na obszarach dotkniętych powodzią – „Scuba rice”.

  • Szczep ryżu odporny na nadmierne nawodnienie został wprowadzony w Azji i jest obecnie dostosowywany do uprawy w Afryce.

kup artykuly platne