Poszukiwanie zaginionych gatunków

 

Grupa zoologów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego ma zamiar odnaleźć zaginione gatunki zwierząt. Podczas pierwszej wyprawy na Filipiny naukowcy w tropikach szukać będą bezkręgowców, m.in. owadów, pajęczaków i mięczaków.

– Wyprawa na Filipiny to wynik współpracy z pracownikami Mindanao State University – Iligan Institute of Technology (MSU-ITT) z Iligan City na wyspie Mindanao. To pierwsza tego typu wyprawa polskich zoologów w ten rejon świata. Dotychczas badali oni m.in. obszary polarne, saharyjską część Afryki, Półwysep Bałkański i rafę koralową u wybrzeży Australii. Filipiny to kraj wyspiarski, składający się z ponad ośmiu tysięcy wysp. Uznawany jest za jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów na świecie pod względem występowania flory i fauny – wyjaśnia dziekan wydziału prof. dr hab. Andrzej Kruk.

Jak wyliczają badacze, liczba gatunków żyjących na Filipinach jest w przypadku niektórych grup taksonomicznych większa niż chociażby znanej z bogactwa fauny i flory Brazylii. Wiele gatunków zwierząt występuje wyłącznie w lasach tropikalnych, a szybko postępujące zmiany wynikające z działalności człowieka sprawiają, że wiele z nich może wyginąć zanim zostaną odkryte.

– Wyprawa rusza pod koniec tego roku i potrwa trzy tygodnie. W tym czasie łódzcy badacze będą eksplorować lasy tropikalne drugiej co do wielkości wyspy Filipin – Mindanao. Chcemy skupić się przede wszystkim na badaniu bezkręgowców lądowych, w tym głównie owadów, pajęczaków oraz ślimaków, gdyż to właśnie te grupy cechują się największą różnorodnością gatunkową w tropikach. Będziemy również badać owady słodkowodne – podkreśla kierownik wyprawy dr Radomir Jaskuła z Katedry Zoologii Bezkręgowców Uniwersytetu Łódzkiego.

kup artykuly platne