Warunek wniosków o azyl lub prawo pobytu

 

Jak zapowiedział szef rządu Finlandii Juha Sipila, imigranci wnioskujący o azyl oraz prawo pobytu powinni przystępować do egzaminów. Testy miałyby dotyczyć informacji o zasadach panujących w fińskim społeczeństwie. Miałyby one być gwarancją, że imigranci „rozumieją zasady nietykalności osobistej” i że „dla każdego ta zasada jest jasna”.

– Nie ma przeszkód prawnych do wprowadzenia tego rodzaju testów. Nie we wszystkich miejscach na świecie zasady zachowania są takie same. To racjonalne, aby od osób ubiegających się o azyl czy mających otrzymać prawo pobytu wymagać przystąpienia do testów wiedzy o głównych kwestiach, o tym, co trzeba wiedzieć o fińskim społeczeństwie – stwierdził premier w wywiadzie dla radia publicznego Yle.

Pomysł szefa rządu to reakcja na głośne przestępstwa na tle seksualnym wobec nieletnich, do których doszło w kraju z udziałem imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. konwencji międzynarodowych wiążących Finlandię w sprawach dotyczących migracji i praw człowieka, by „lepiej zarządzać polityką migracyjną”. Obecnie podejrzanych w sprawach na tle seksualnym wobec nieletnich jest kilkunastu przyjezdnych zza granicy. Jak wynika z ustaleń śledczych, imigranci, którzy usłyszeli zarzuty w tych sprawach, potencjalnych ofiar szukali przez media społecznościowe.

kup artykuly platne