To jeden z największych kataklizmów stulecia

 

Jak poinformowały lokalne władze, w wyniku jednej z największych powodzi tego stulecia w południowo-zachodniej Francji zginęło co najmniej 13 osób. Ponadto 1 osobę uznano za zaginioną, a 8 jest rannych. Liczba ofiar wciąż jednak rośnie – media wciąż przekazują wiadomości o zdradliwych rwących rzekach pełnych mułu, powyrywanych drzewach i przewróconej infrastrukturze elektrycznej.

– Z powodu ryzyka przepełnienia się zapory w gminie Pezens w departamencie Aude ewakuowano ok. 1000 ludzi. W tym regionie w ciągu jednej nocy spadło tyle deszczu, co zazwyczaj w ciągu 7 miesięcy –powiadomiły władze.

Prefekt Aude Alain Thirion ocenia, że „na ratunek ludziom, którzy schronili się na dachach domów skierowano 7 helikopterów, ale operację utrudnia zła pogoda.

– Nie możemy wykorzystać do tego łodzi z powodu naporu wody. To zbyt niebezpieczne – relacjonował Thirion.

Rzecznik państwowych służb ds. sytuacji nadzwyczajnych Michael Bernier 13 osób wskazuje jednak, że najgorsza sytuacja występuje w miejscowości Trebes.

– W Terbes zginęło 9 osób. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć – poinformował rzecznik francuskiego MSW Frederic de Lanouvelle.

kup artykuly platne