Francuscy biskupi rozliczą z nadużyć w Kościele?

 

Francuscy biskupi ogłosili plany ustanowienia niezależnej komisji zajmującej się wykorzystywaniem seksualnym nieletnich w Kościele katolickim od 1950 roku. Miałaby ona „starać się zrozumieć powody, które doprowadziły do sposobu, w jaki sprawy te zostały załatwione” przez Kościół – głosi oświadczenie wydane po Konferencji Biskupów Francuskich.

Decyzja biskupów we Francji to odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, który zachęcił, aby „nadal wdrażali politykę zerowej tolerancji przeciw niegodziwemu traktowaniu nieletnich w celach seksualnych przez członków Kościoła”. Głowa Kościoła nie tylko apelowała do duchownych, ale również poprosiła o przebaczenie tych, którzy cierpieli wskutek tych „okrutnych zbrodni” popełnionych w ostatnich dziesięcioleciach.

Wcześniej – we wrześniu – na wezwanie papieża Franciszka odpowiedziała już amerykańska konferencja katolicka biskupów, która wydała przeprosiny za rolę biskupów w skandalu związanym z nadużyciami Kościoła i ogłosiła nowe inicjatywy mające na celu pociągnięcie do odpowiedzialności nieuczciwych duchownych.

– Niektórzy biskupi poprzez swoje czyny lub ich nieudolność wyrządzili wielką krzywdę zarówno jednostkom, jak i całemu Kościołowi. Wykorzystali swój autorytet i władzę do manipulowania i wykorzystywania seksualnego innych, pozwolili lękowi przed skandalem zastąpić autentyczną troskę i troskę o tych, którzy padli ofiarą prześladowców – wskazali wówczas w oświadczeniu członkowie komitetu administracyjnego Konferencji Biskupów Katolickich USA.

Raport przedstawiający ustalenia komisji francuskiej ma ukazać się w ciągu 2 lat. Szczegóły, w tym nazwisko osoby będącej liderem niezależnej komisji, zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.

kup artykuly platne