Człowiek pająk działa dla Paryża

 

56-letni Alain Robert, zwany „francuskim Spidermanem” lub „człowiekiem pająkiem” w poniedziałek wspiął się bez sprzętu i zabezpieczenia na jeden z wieżowców zlokalizowanych w Paryżu. Spektakularny wyczyn, transmitowany na żywo przez telewizję, miał miejsce w siedzibie firmy ENGIE w dzielnicy La Defense. Choć tuż po wspinaczce człowiek pająk został zatrzymany i ukarany grzywną, jego działanie miało na celu zebranie środków na renowację katedry Notre-Dame.

– Arcybiskup Paryża prowadzi kampanię, której celem jest zebranie ponad 100 milionów euro na renowację katedry Notre-Dame. Ponieważ w kasie rządowej nie ma już pieniędzy, katedra popada w ruinę. Moi sponsorzy wystawiają czek na 5 tys. euro, a środki będą przeznaczone na pomoc w renowacji katedry Notre-Dame – relacjonował przed rozpoczęciem wspinaczki francuski Spiderman w wywiadzie dla agencji Reutera.

Alain Robert w swojej karierze wspiął się na ponad 100 budowli. Na swoim koncie ma wyczyny związane z najsłynniejszymi budynkami na świecie, takimi jak most Golden Gate w San Francisco, wieża Burdż Chalifa w Dubaju, wieżowiec Istanbul Saphire w Stambule, bliźniacze wieże Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur czy wieża Eiffla w Paryżu. Za nielegalną wspinaczkę regularnie płaci grzywny.

kup artykuly platne