Napastnik strzelał do tłumu jako islamski bojownik

 

Jak poinformowała agencja Amaq związana z grupą terrorystyczną, strzelanina na jarmarku świątecznym w Strasburgu to atak jednego z islamskich bojowników walczących w imieniu tak zwanego Państwa Islamskiego. Na potwierdzenie przynależności 29-letniego Cherif Chekatt do grupy terrorystycznej nie podano jednak żadnych dowodów.

– Sprawca ataku w Strasburgu jest jednym z żołnierzy Państwa Islamskiego i swoją akcję przeprowadził w odpowiedzi na wezwanie do atakowania obywateli krajów koalicji walczącej z nim w Syrii i Iraku – podano na Twitterze.

Sprawca strzelaniny został zastrzelony przez francuską jednostkę antyterrorystyczną w czwartek wieczorem. Do wymiany ognia miało dojść w odciętej od miasta dzielnicy.

– Na trop terrorysty, którego szukało w całym kraju ponad 700 funkcjonariuszy, wpadł patrol policji miejskiej. Znajdował się on zaledwie kilkuset metrów od miejsca, w którym we wtorek wieczorem zniknął z oczu ścigających go jednostek. Znalazł kryjówkę w dzielnicy Strasburga, z której pochodził. Przez cały czwartek ten rejon był odcięty od reszty miasta i przeczesywany przez jednostkę antyterrorystyczną – skomentował były szef kontrwywiadu Christiana Prouteau.

kup artykuly platne