Owoce, warzywa i życie rodzinne

 

Hiszpania ma szansę stać się krajem najdłużej żyjących ludzi na świecie. Naukowcy przypisują ten sukces odpowiedniej diecie i stylowi życia. Według badań do roku 2040 ludzie w Hiszpanii będą żyli średnio około 85,8 roku.

Jednym z głównych powodów, dla których Hiszpanie są w stanie wyprzedzić Japończyków i stać się najdłużej żyjącymi ludźmi na świecie, są targi takie jak Mercado de Maravillas. Rozkwitły one w całej Hiszpanii. 61-letni Fernando de la Fuente, który przez 47 lat prowadził stoisko z owocami i warzywami, wcale nie był zaskoczony, że naukowcy uważają, że słynna hiszpańska dieta śródziemnomorska odgrywa ważną rolę w długowieczności. Najstarsi ludzie, których zna, to w większości kobiety, które – jak zauważa „potrafią jeść i potrafią kupować”.

– Czy mógłbym wyobrazić sobie dietę bez dużej dziennej dawki owoców i warzyw? To nie byłoby możliwe. Hiszpańska dieta bez owoców i warzyw jest po prostu niewyobrażalna. Sekret to oliwa z oliwek, warzywa, owoce, ryby, niezbyt dużo mięsa, piwo i odrobina wina – ocenia de la Fuente.

Antonio Abellán z grupy badawczej ds. starzenia się w Hiszpańskiej Krajowej Radzie ds. Badań (CSIC) stwierdził, że wyniki badania są zgodne z uznanym trendem. W ostatnich latach średnia długość życia w Hiszpanii zbliża się do średniej z krajów, takich jak Japonia, Szwajcaria, Szwecja i Francja. Chociaż dieta śródziemnomorska odgrywała istotną rolę, istotne są również relacje społeczne i rodzinne.

– Podobnie jak inne kraje basenu Morza Śródziemnego, Hiszpania naprawdę ceni bogactwo rodzinne: więzy rodzinne i bliskość rodziny. To nie jedyna ani najważniejsza rzecz udowodniona w badaniu, ale myślę, że w jakiś sposób wyjaśnia różnice między Hiszpanią a innymi krajami. To jest bonus. Jeśli żyjesz lepiej, to żyjesz dłużej – wskazuje Abellán.

kup artykuly platne