Właściciel baru działał jak rasista

 

W Arenys de Mar w hiszpańskiej prowincji Barcelona sąd skazał właściciela baru za odmowę obsługi 5 czarnoskórych osób. Jak głosi wyrok sądu, restaurator musi zapłacić niedoszłym klientom łącznie 1500 euro zadośćuczynienia.

Odmowa obsługi gości przez właściciela baru to działanie z pobudek rasistowskich. Zarówno pokrzywdzeni, jak i obecni w lokalu świadkowie przedstawili dowody na to, że głównym motywem negatywnego stosunku restauratora do klientów był kolor ich skóry. Oskarżony działał jak rasista, dlatego musi wypłacić każdemu z pięciu poszkodowanych 300 euro tytułem zadośćuczynienia za działanie na szkodę ich godności – orzekła sędzia prowadząca sprawę.

Jak twierdził skazany właściciel baru podczas procesu trwającego ponad 2 lata, sprawa to nieporozumienie wynikające ze słabej znajomości języka hiszpańskiego przez skarżących go niedoszłych klientów. Jednak z zeznań świadków i akt sprawy wynika, że przybyłe do lokalu osoby z Afryki miały przy ladzie usłyszeć, że „w barze nie obsługuje się czarnych”. Pozew na skutek odmowy obsługi złożono po kilku dniach w miejscowym sądzie.

kup artykuly platne