Przyznali się do 2606 zamachów

 

Jak wynika z publikacji baskijskiego dziennika Gara, terroryści z ETA przeprowadzili łącznie 2606 zamachów, w których zginęło łącznie 758 osób. Gara przedrukowała we wtorek ostatni raport z wewnętrznego biuletynu organizacji terrorystycznej ETA, w którym władze podsumowały 60-lenią działalność, przyznając się do wszystkich przeprowadzonych zamachów.

– W wewnętrznym biuletynie władze ETA potwierdziły, że dokonały 365 zamachów przeciwko hiszpańskim żandarmom z La Guardia Civil, 215 przeciwko hiszpańskim policjantom, a także 147 wobec żołnierzy. W ich efekcie śmierć poniosło odpowiednio 186, 139 i 112 członków tych formacji. Dokument zawiera też informacje o 3 nieudanych próbach zamachu na premiera Jose Marię Aznara w 2001 roku – informuje Gara.

W raporcie władze organizacji terrorystycznej zamieściły również sprostowania dotyczące zamachów, których przeprowadzenie zostało im przypisane przez organy ścigania w Hiszpanii. Jest wśród nich akcja podpalenia hotelu Corona de Aragon w Saragossie z 1979 roku, w której zginęły 83 osoby. Liczba śmiertelnych ofiar zamachów podana w oficjalnym bilansie władz ETA jest niższa niż statystyki hiszpańskiego rządu.

kup artykuly platne