Czy uda się powstrzymać wybuch epidemii?

 

Indie wysłały ekspertów mających za zadanie powstrzymać wybuch epidemii wirusa Zika. Choroba została wykryta w popularnej miejscowości turystycznej Jaipur – stolicy dystryktu Radżastan. Jak informują urzędnicy lokalnej służby zdrowia od czasu stwierdzenia pierwszego przypadku choroby, który miał miejsce 24 września, do 9 października potwierdzono 29 nowych przypadków zachorowań.

Obecnie w Jaipur działa 7-osobowy sztab kryzysowy, który pomaga lokalnym władzom powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Władze (w tym Indyjska Narodowa Misja Zdrowia) starają się otaczać szczególną opieką zwłaszcza kobiety w ciąży, ponieważ wirus Zika może powodować ciężkie wady wrodzone u nienarodzonych dzieci.

– Sytuacja nadal jest regularnie monitorowana – uspokaja indyjski minister zdrowia w specjalnym oświadczeniu.

Mimo to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pomocy Zdrowotnej dla Podróżujących z siedzibą w Toronto radzi ciężarnym kobietom przełożenie wyjazdów do Jaipur. Lokalne media donoszą, że wielu chorych pochodziło z rejonu Shastri Nagar w Jaipur, dlatego urzędnicy zwiększyli wysiłki, by sprawdzić tamtejsze domy pod kątem miejsc odpowiednich do rozmnażania się komarów.

Jaipur, ze względu na kolor swych zabytkowych budynków, nazywane jest Różowym miastem. Obok Delhi i Agra jest ono częścią turystycznego indyjskiego złotego trójkąta, w którym znajduje się świątynia Taj Mahal.

kup artykuly platne