Martwy wieloryb z odpadami w żołądku

 

W kontekście alarmów dotyczących zanieczyszczenia środowiska bardzo niepokojące jest znalezienie w Indonezji martwego wieloryba z 6 kg plastikowych odpadów w żołądku. Kaszalot został znaleziony w pobliżu wyspy Kapota w Parku Narodowym Wakatobi, na południowy wschód od Sulawesi.

Urzędnicy parku znaleźli w żołądku wieloryba worki, plastikowe butelki, sandały i 115 plastikowych kubków, a także worek zawierający ponad 1000 kawałków sznurka.

– Chociaż nie byliśmy w stanie wydedukować przyczyny pojawienia się tam śmierci, fakty, które widzimy, są zatrważające – skomentował Dwi Suprapti, koordynator ds. Ochrony gatunków morskich w WWF-Indonesia.

Makabryczne odkrycie zostało dokonane na obszarze popularnym wśród turystów i w czasie coraz większego zaniepokojenia wpływem plastikowych zanieczyszczeń na życie morskie. W czerwcu południowej Tajlandii zginął wieloryb, który spożył prawie 8 kg plastikowych toreb i opakowań. Podczas autopsji weterynarze znaleźli w jego żołądku ponad 80 plastikowych odpadów.

Raport z 2015 roku autorstwa Ocean Conservancy i McKinsey Center for Business and Environment stwierdził, że ponad 50% plastiku wyciekającego do oceanów świata pochodzi z Chin, Indonezji, Filipin, Tajlandii i Wietnamu. Ocenił również, że zmniejszenie o 65% wycieku plastiku w tych pięciu krajach doprowadziłoby do 45% redukcji plastiku w oceanach na całym świecie.

Jak wynika natomiast z ostatnich badań brytyjskiego rządu, bez wyraźnej interwencji ilość plastiku w oceanach potroi się w ciągu dekady. Istnieją jednak dowody na to, że ustawodawcy zwracają już uwagę na zagrożenie. Również Parlament Europejski w październiku zagłosował za zakazem stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Zakaz obejmuje produkty takie jak słomki, waciki i sztućce, a także zobowiązuje państwa UE do recyklingu 90% plastikowych butelek do 2025 roku.

kup artykuly platne