Usunięto dziesiątki stron, kont i grup

 

Facebook odkrył i usunął 82 strony, grupy i konta powiązane z Iranem, które odpowiadają za pojawianie się fake newsów. Firma nazwała to skoordynowanym działaniem dezinformacyjnym skierowanym głownie do odbiorców z USA i Wielkiej Brytanii. Rozpowszechniane w ten sposób fałszywe informacje dotyczyły tematów jak problemy rasowe, bunt wobec prezydenta Donalda Trumpa czy imigracja. Wiele fałszywych kont podszywało się pod użytkowników z USA o liberalnych poglądach.

– W odróżnieniu od bezpośredniej irańskiej propagandy, którą zidentyfikowano w sierpniu, wiadomości te wydawały się bardziej zróżnicowane. Pojawiały się w nich między innymi komentarze krytyczne wobec Izraela czy Arabii Saudyjskiej. Ta ewolucja taktyki sugeruje, że ktokolwiek stoi za tym działaniami, uczy się na własnych błędach starając się uniknąć zdemaskowania. Niestety nie możemy z całą pewnością stwierdzić, kto jest odpowiedzialny za całą sprawę – poinformował Facebook dodając, że śledztwo trwa.

Wcześniejsze oznaki aktywności „internetowych trolli” pojawiły się w czerwcu 2016 roku. Ponadto Facebook twierdzi, że miały one miejsce również w ciągu ostatniego roku. Jednym z nich jest strona „I Need Justice Now”, której filmy zostały wyświetlone ponad 13 mln razy. Przynajmniej jedną z 30 usuniętych stron polubiło ponad milion użytkowników Facebooka, a do jednej z 3 grup założonych przez fałszywe konta dołączyło około 25 tys.

Ujawnienie całej sprawy budzi tym większe emocje, że ma miejsce w czasie kampanii wyborczej do Kongresu USA oraz brytyjskich debat nad kształtem Brexitu. W efekcie Facebook ponownie spotkał się z krytyką za brak czujności oraz z oskarżeniami o wpływanie na wyniki wyborów i kształt światowej polityki.

kup artykuly platne