Pielgrzymka papieża do Irlandii

 

Choć papież został przywitany na lotnisku kwiatami, Irlandia, którą odwiedza, jest innym krajem niż ten, który powitał Jana Pawła II w 1979 roku. Od czasu wizyty polskiego papieża w postawach społecznych nastąpiły ogromne zmiany, dotyczące kwestii, takich jak aborcja, antykoncepcja, rozwody i małżeństwa osób tej samej płci. Małżeństwa homoseksualne zostały dozwolone w 2015 roku, a w maju 2018 większość Irlandczyków opowiedziała się za legalizacją aborcji.

Istnienie obydwu ustaw jeszcze kilkanaście lat temu byłoby na wyspach nie do pomyślenia. W latach 70. prawie 90% irlandzkich katolików uczestniczyło w cotygodniowej mszy, a prawo zabraniało nie tylko aborcji, lecz także rozwodów oraz wielu form antykoncepcji.

Największe zmiany w świadomości społecznej nastąpiły po tym, jak Irlandzkim Kościołem Katolickim wstrząsnęła seria skandali pedofilskich. Pojawiły się również oskarżenia o znęcanie się nad podopiecznymi przebywającymi w domach dziecka pod kościelną jurysdykcją. Co istotne, podobne zarzuty ciążą na przedstawicielach Kościoła z całego świata, znacznie osłabiając jego pozycję.

Irlandzki premier Leo Varadka wyraził nadzieję, że wizyta papieża Franciszka będzie początkiem nowego rozdziału w stosunkach Irlandii z Kościołem.

– W przeszłości, niestety Kościół katolicki zajmował zbyt dominujące miejsce w naszym społeczeństwie. Wiara wciąż zajmuje ważne miejsce w naszych sercach, jednak nie może wpływać na politykę czy też prawo państwowe – zaznaczył.

kup artykuly platne