Dyskusja o prawie kobiety do aborcji

 

Północnoirlandzki minister zdrowia Simon Harris obiecał, że kobiety w Irlandii Północnej będą mogły przeprowadzać aborcję, mimo że w Republice procedura ta wciąż jest nielegalna.

– W ubiegłym roku co najmniej 919 kobiet z Irlandii Północnej podróżowało do Anglii i Walii, aby uzyskać dostęp do usług aborcyjnych. Prawo kobiety do aborcji „nie kończy się na granicy” – stwierdził Harris na festiwalu w zachodnim Belfaście, stwierdzając, że sytuacja musi się zmienić.

Jako minister zdrowia Harris nie może prawnie wpływać na prawo kobiety do aborcji, ale – podobnie jak wielu polityków – naciska na organy ustawodawcze tego kraju. Pod listem otwartym postulującym zalegalizowanie aborcji – podpisało się ponad 170 polityków z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Irlandii Północnej.

Minister zdrowia zabrał głos po tym, jak w referendum przeprowadzonym 26 maja Irlandczycy opowiedzieli się za zalegalizowaniem aborcji. Nowe prawo oznacza, że kobiety w tym kraju będą mogły usuwać nienarodzone dzieci do 3. miesiąca ciąży, zaś między 3. a 6. miesiącem ciąży aborcja będzie dozwolona tylko w przypadku zagrożenia życia matki.

kup artykuly platne