Publiczne radio przeprasza za Wagnera

 

Izraelskie publiczne radio przeprosiło za złamanie tabu w postaci wyemitowania dzieła bojkotowanego w Izraelu za antysemityzm niemieckiego kompozytora Ryszarda Wagnera.

– Nadanie fragmentu „Zmierzchu bogów” było błędem – wyjaśniła przedstawicielka rozgłośni.

Dzieła Wagnera w XX wieku zostały uznane za podsycające nacjonalizm, dlatego Trzecia Rzesza przywłaszczyła je jako jedne z ulubionych przykładów muzyki Adolfa Hitlera. Z tego względu, choć w Izraelu nie ma ustawy zabraniającej nadawanie muzyki Wagnera, żadne publiczne radio tego nie robi.

– Instrukcje wewnętrzne w Radiu Izraelskim pozostają niezmienne od lat: nie należy grać muzyki Wagnera z uwagi na ból, jaki audycja mogłaby wywołać u słuchaczy, którzy przeżyli Holokaust. Chcemy przeprosić naszych słuchaczy – mówiła przedstawicielka rozgłośni.

Z uznaniem o nadaniu dzieła Wagnera przez publiczne radio wypowiedział się szef Izraelskiego Towarzystwa Wagnerowskiego Jonatan Liwni.

– Nie popularyzujemy opinii kompozytora, lecz piękną muzykę, którą napisał. Jeśli ktoś nie chce słuchać tej muzyki, może wyłączyć radio – komentuje Liwni, syn ofiary Holokaustu.

Źródło: 

kup artykuly platne