Wiekowe piwo w izraelskiej jaskini

 

Naukowcy twierdzą, że w prehistorycznej jaskini niedaleko Hajfy w Izraelu znaleźli najstarszy na świecie browar wraz z pozostałościami piwa sprzed 13 tys. lat. Odkrycia archeolodzy dokonali przypadkiem, podczas badania miejsca pochówku półkoczowniczych łowców-zbieraczy.

Znalezisko jest o tyle istotne, że dotąd uważano piwo browarnicze za wynalezione około 5000 lat temu. Odkrycie może zmusić naukowców do zrewidowania tego poglądu. Ponadto sugeruje, że wbrew temu, co sądzono wcześniej, produkcja piwa nie musi być efektem „nadwyżki zboża”. Archeolodzy twierdzą wręcz, że nie potrafią ostatecznie potwierdzić, co było pierwsze: uprawa zboża czy piwo. W październikowym wydaniu „Journal of Archaeological Science: Reports” sugerują jednak, że warzenie piwa miało początkowo uczcić zmarłych na rytualnych ucztach. Uważa się, że starożytny napar, który swą konsystencją przypominał owsiankę, smakował zupełnie inaczej niż znane nam dziś piwo. Był on również prawdopodobnie słabszy niż dziś.

infoplanet wydarzenia izrael najstarszy browar

– Nasze znalezisko stanowi najstarszy ślad alkoholu wytwarzanego przez człowieka na świecie. Zespół szukał wskazówek na temat tego, jakimi roślinami odżywiali się Natufijczycy – lud żyjący między okresami paleolitu i neolitu, a podczas poszukiwań natrafił na ślady piwa na bazie pszenicy i jęczmienia – relacjonuje Li Liu, profesor Uniwersytetu Stanforda kierująca zespołem badawczym.

Ślady piwa zostały odnalezione w głębokich na około 60 cm moździerzach kamiennych. Wyżłobione w podłodze w prehistorycznej jaskini naczynia były używane do przechowywania, miażdżenia i gotowania różnych gatunków roślin, w tym owsa, roślin strączkowych i lnu. Zespół badawczy zdołał odtworzyć pradawny napar, aby porównać go z odnalezionymi pozostałości. Wymagało to między innymi kiełkujących ziaren (w celu wyprodukowania słodu), podgrzania zacieru i rozpoczęcia fermentacji za pomocą dzikimi drożdżami.

kup artykuly platne