Kosztował niecałe 5 dolarów

 

Japońskie media podały, że w Japonii została odkryta animacja Disneya z 1928 roku, która poprzedza stworzenie Myszki Miki. Japońska gazeta Asahi Shimbun poinformowała, że krótki film zatytułowany „Neck Neck”, był częścią kolekcji anime history badacza Yasushi Watanabe, który kupił go w Osace, gdy był jeszcze licealistą, a więc jakieś 70 lat temu. W tym czasie film z japońskim tytułem „Mickey Manga Spide” lub „Mickey cartoon” kosztował ¥ 500 (a więc przy obecnych kursach wymiany 4,40 dolarów).

Na odnalezionym filmie Disneya pojawia się postać królika Oswalda, który na randce jest ścigany przez policjanta ruchu drogowego. Animacja jest faktycznie jednym z brakujących dzieł z archiwum Walta Disneya. Krótszy klip z filmu znalazł się także w Muzeum Zabawek w Kioto.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że istnieje kopia zaginionego filmu – komentuje dyrektor Walt Disney Archives Becky Cline.

Oswald został wycofany przez Disneya po tym, jak spory prawne o prawa do postaci doprowadziły do przejęcia kontroli nad produkcją przez inną firmę. Sytuacja ta w archiwach Disneya została opisana jako „bezczelna kradzież” i w 1928 roku doprowadziła do stworzenia przez słynnego rysownika innej zwierzęcej postaci – Myszki Miki.

Odkrycie jest znaczące tym bardziej, że 18 listopada przypada 90. rocznica premiery „Steamboat Willie” – będącej pierwszym publicznym występem tej prawdopodobnie najbardziej znanej postaci z kreskówek na świecie.

kup artykuly platne