Słynnego japoński rynek rybny przeniesiony

 

Tsukiji to słynny, największy na całym świecie japoński rynek rybny, który działa od 83 lat. Słynne aukcje tuńczyka są popularną atrakcją turystyczną w stolicy Japonii. Nabywców gotowych zapłacić olbrzymie sumy przyciągały zwłaszcza aukcje noworoczne, które często wiązały się z wyższymi cenami, gdyż wydarzenie to uznano za przynoszące pomyślność biznesowi. Teraz Tsukiji organizuje ostatnią aukcję tuńczyka. Później targ rybny zostanie przeniesiony w nowe miejsce w ramach przebudowy związanej z przygotowaniami do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku.

– Mam ochotę się rozpłakać. Dzisiaj jest smutny dzień pożegnania, Tsukiji starał się sprostać czasom, ale niestety realia się zmieniają – powiedział w wywiadzie dla agencji prasowej AFP emerytowany sprzedawca owoców morza Hisao Ishii, który odwiedził targ rybny.

Sprzedawcy ryb przenoszą się z dawnego miejsca do nowej, bardziej nowoczesnej hali w Toyosach (dawna fabryka chemikaliów) o wartości 5 mld dolarów, oddalonej od dotychczasowego miejsca o około 2 km. Przeniesienie było planowane od dawna, jednak aż do ostatnich dni spotykało się z oporem niektórych sprzedawców, z których niektórzy pracowali w rodzinnym biznesie od pokoleń. W ostatnich tygodniach kilkaset osób mimo deszczowej pogody wychodziło na ulicę, domagają się zatrzymania zmian. Lokalizacji nie zmieni wyłącznie tak zwany rynek zewnętrzny – miejsce przeznaczone dla sklepów sprzedających żywność i inne towary.

Japoński rynek rybny to miejsce sprzedaży około 500 gatunków ryb i owoców morza, które znajduje się w niewielkiej odległości od ekskluzywnej dzielnicy Ginza – miejsca działania najlepszych restauracji w stolicy Japonii. Dzięki temu szefowie kuchni poszukujący najlepszych dostępnych produktów nawiązali bliskie relacje z dostawcami i handlarzami, często płacąc rekordowe sumy na aukcje tuńczyka. Rekordzista zapłacił w 2013 roku 1,7 mln dolarów za pojedynczą rybę (tuńczyk błękitnopłetwy). W 2017 roku ceny sięgały 615 tys. dolarów.

Rynek został zbudowany w 1935 roku, 12 lat po tym, jak wielkie trzęsienie ziemi w Kanto zrujnowało Tokio. Ponieważ składa się głownie z budynków wzniesionych z blachy falistej, wiele osób uważało go za zaniedbany, ciasny i przestarzały. Nowy rynek ma zostać otwarty w czwartek, 11 października.

kup artykuly platne