Ma związek z naruszeniem sankcji USA wobec Iranu

 


  • Wiceprezes zarządu Huawei Meng Wanzhou została aresztowana w Vancouver w Kanadzie

  • Do zatrzymania doszło w związku z podejrzeniem naruszenia sankcji USA wobec Iranu.

  • Ambasada Chin w Kanadzie zażądała natychmiastowego wypuszczenia Wanzhou

Meng Wanzhou – wiceprezes zarządu Huawei i dyrektor finansowa firmy w jednym, będąca córką założyciela technologicznego giganta, została aresztowana w Vancouver w Kanadzie. Jak podaje dziennik Globe and Mail, do zatrzymania doszło w związku z podejrzeniem naruszenia sankcji USA wobec Iranu. Obecnie Wanzhou grozi ekstradycja do USA.

– Meng Wanzhou, która jest jednym z wiceprezesów zarządu chińskiej firmy technologicznej i córką założyciela firmy Ren Zhengfei, została aresztowana pierwszego grudnia, a rozprawa sądowa dotycząca wyznaczenia kaucji została wyznaczona na piątek – potwierdził rzecznik kanadyjskiego Departamentu Sprawiedliwości.

Jak dodaje Reuters, pomimo próśb przedstawiciele Huawei nie skomentowali zatrzymania. Zdecydowany sprzeciw wyraziła natomiast ambasada Chin w Kanadzie, żądając natychmiastowego wypuszczenia Wanzhou.

– Będziemy uważnie śledzić rozwój sytuacji i podejmować wszelkie działania, aby stanowczo chronić przysługujące prawa i interesy chińskich obywateli – oświadczyła ambasada w wydanym komunikacie.

kup artykuly platne