Druga legalizacja na tak wielką skalę

 

Kanada to po Urugwaju drugi kraj, który zezwolił na wykorzystywanie marihuany na tak wielką skalę. Od dziś konsumenci mogą kupować marihuanę do celów rekreacyjnych. Jak wynika z danych statystycznych wśród Kanadyjczyków już obecnie popularne jest masowe wykorzystywanie marihuany, zwłaszcza z czarnego rynku. W zeszłym roku na marihuanę wydali 4,6 mld dolarów, a więc ok. 1,2 tys. dolarów na każdego mieszkańca.

Jak zauważa BBC, legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych nie oznacza braku zasad. Ma być to sektor silnie regulowany, zwłaszcza w obszarze produkcji i handlu. Przykładowo nadal zabroniona będzie jazda samochodem pod wpływem marihuany. Jednak nowe prawo zakłada, że wykorzystywanie marihuany będzie dozwolone wszędzie tam, gdzie nie będzie zabroniona.

Legalizacja marihuany to wypełnienie jednej z obietnic wyborczych obecnego premiera Justina Trudeau. Szacuje się, że w jej wyniku wpływy z podatków wzrosną o 400 mln dolarów. Legalizacja marihuany oznacza również dodatkowe możliwości badań nad jej prozdrowotnym wpływem na kondycję psychiczną, stres pourazowy i ból. Do tej pory analizy były istotnie utrudnione, choć marihuana do użytku medycznego w Kanadzie jest dozwolona od 2001 roku.

kup artykuly platne