Epidemia trwa – rozpoczęto badania kliniczne

 

Władze kongijskie zezwoliły na badania kliniczne 4 eksperymentalnych terapii przeciwko wirusowi Ebola, które umożliwią naukowcom gromadzenie cennych danych na temat ich skuteczności – podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Były one stosowane już od sierpnia w leczeniu ponad 150 pacjentów, aby powstrzymać jedną z najgorszych epidemii gorączki krwotocznej w Demokratycznej Republice Konga od 1976 roku. Do tej pory jednak to lekarze decydowali, którą terapię wdrożyć w poszczególnych przypadkach. Obecnie wybór metody leczenia będzie losowy.

– Terapia nadal ma być bezpłatna. Dzięki temu uzyskamy cenne informacje na temat skuteczności leczenia uzyskanego podczas badania klinicznego pozwolą na opracowanie metod leczenia na szerszą skalę, aby uratować więcej istnień ludzkich – powiedział minister.

Cztery terapie to mAb114 (opracowane przez rząd USA), ZMapp (dożylne leczenie Mapp Biopharmaceutical), Remdesivir (Gilead Sciences) i REGN-EB3 Regenerona. Wymienione leki od ostatniego weekendu otrzymało już 151 pacjentów. 76 osób wyzdrowiało, 44 zmarło, a 31 nadal jest hospitalizowanych – wskaźnik śmiertelności wynosi 37% w porównaniu do blisko 80% wśród tych, którzy nie otrzymali leczenia.

Ministerstwo stwierdziło, że dane z obecnego wybuchu epidemii wirusa Ebola prawdopodobnie nie wystarczą do sformułowania ostatecznych wniosków na temat skuteczności leczenia. Badania mogą być jednak kontynuowane również w przyszłości. Uważa się, że w trakcie obecnej epidemii zmarło już co najmniej 228 osób. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że ogniska choroby nie zostaną opanowane przez najbliższych 6 miesięcy.

kup artykuly platne