To akcja wzmocnienia zaufania

 

Korea Północna i Korea Południowa rozpoczęły w poniedziałek usuwanie min przeciwpiechotnych rozmieszczonych wzdłuż silnie ufortyfikowanej granicy. Jak komentuje minister Korei Południowej, działania te mają na celu zmniejszenie napięcia i wzmocnienie zaufania na podzielonym półwyspie. W oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że obie strony zgodziły się usunąć wszystkie miny lądowe w tzw. Wspólnej Strefie Bezpieczeństwa (JSA) w Panmunjom w ciągu najbliższych 20 dni, a inżynierowie i saperzy już rozpoczęli wykonywanie tego niebezpiecznego zadania.

Południowokoreańskie wojska stopniowo przejęły większość operacji po swojej stronie granicy, jednak siły międzynarodowe pod dowództwem ONZ i USA wciąż pełnią na miejscu istotną rolę, dowodząc „batalionem bezpieczeństwa”. Rzecznik wojsk pułkownik Chad Carroll odmówił potwierdzenia, czy jego oddziały wycofają jakąkolwiek broń z JSA, dodał jednak, że amerykańskie siły zapewnią wsparcie dla operacji rozminowywania.

– Siły zbrojne Korei Południowej będą pełnić rolę pomocniczą udostępniając między innymi środki pomocy medycznej, aby w ciągu kilku minut zareagować na ewentualne nagłe przypadki wymagające związane z wykonywaniem zadania – powiedział w oświadczeniu dla agencji Reuter.

JSA jest jedynym miejscem wzdłuż 250-kilometrowej strefy zdemilitaryzowanej (DMZ), w którym żołnierze obu Korei spotykają się twarzą w twarz. Szczegóły projektu zostały uzgodnione podczas szczytu, który miał miejsce w zeszłym miesiącu w stolicy Korei Północnej Phenianie pomiędzy przywódcą Kim Jong Unem i prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem.

kup artykuly platne