Arabski Luwr dla kultury

 

Po dekadzie porozumień między rządami Francji a Zjednoczonych Emiratów Arabskich na sztucznej wyspie u wybrzeża Abu Zabi działanie rozpoczął Luwr, który ma być centrum kultury na Bliskim Wschodzie. Budynek, przypominający białe arabskiego miasteczka czy też suku – bazar, jest przykryty kopułą złożoną z 8 warstw ażurów stalowych nawiązujących do geometrycznych wzorów arabskich. Luwr w Emiratach mieści 55 budynków, w tym 23 stałe galerie i przestrzenie wystawiennicze, Muzeum Dzieci, audytorium i ośrodek badawczy.

Spektakularna kopuła o średnicy 180 metrów – spłaszczona jak skorupa żółwia – oparta jest na 4 podporach. Z daleka jednak wydaje się, że płynie nad poziomem wody. W środku budynku, dzięki światłu filtrowanemu przez nakładające się na siebie ażury, można natomiast ulec wrażeniu, zwanemu „ulewą światła”. Kopuła służy ponadto jako baldachim, który ocienia centralny plac miasteczka, otoczony galeriami na wzór arabskiego karawanseraju. Pełni tym samym rolę muszaraby – kopuły zmniejszającej zapotrzebowanie poszczególnych budynków na energię do klimatyzatorów.

Centrum kultury ma 6400 metrów kwadratowych powierzchni i znajduje się na Wyspie Szczęścia – Saadiyat Island. Zostało zaprojektowane przez francuskiego architekta Jeana Nouvela w 2008 roku. W tym arabskim Luwrze, jak z Tysiąca i jednej nocy, prezentowanych jest 600 dzieł sztuki, z których połowa jest własnością muzeum, a reszta została pochodzi z 13 wielkich muzeów we Francji.

kup artykuly platne