Pisarz wycofał się z alternatywnego wyścigu

 

Jak podaje Guardian, japoński pisarz Haruki Murakami zaapelował o wycofanie jego kandydatury do Alternatywnej Nagrody Nobla. Miała być ona przyznana przez Nową Akademię w zastępstwie za tradycyjną nagrodę Nobla po tym, jak Szwedzka Akademia postanowiła nie przyznawać w tym roku Literackiej Nagrody Nobla.

– Nominacja jest dla mnie zaszczytem, ale pragnę skoncentrować się na swoim pisarstwie – oświadczył Haruki Murakami w liście do Nowej Akademii.

Członkowie Nowej Akademii uszanowali decyzję twórcy. Obecnie o przyznanie Alternatywnej Nagrody Nobla rywalizuje 3 pisarzy: Neil Gaiman, Maryse Conde i Kim Thuy. Laureata poznamy 12 października w Sztokholmskiej Bibliotece Publicznej.

Organizacja Alternatywnej Nagrody Nobla to sprzeciw wobec skandalu seksualnego, w jaki zamieszana została Szwedzka Akademia. Inicjatywa jest tymczasowa i ma być rozwiązana po przyznaniu Alternatywnej Nagrody Nobla w tym roku.

– Założyliśmy Nową Akademię, żeby przypomnieć ludziom, że wolne literatura i kultura powinny promować demokrację, transparentność, empatię i wzajemny szacunek, bez przywilejów, tendencyjnej arogancji czy seksizmu – mówili założyciele Nowej Akademii.

Źródło: 

kup artykuly platne