Rodzina przekaże cenny zbiór zmarłego w darowiźnie

 

Rodzina zmarłego przed dwoma laty pisarza i semiologa Umberto Eco podjęła decyzję o przekazaniu ogromnego i niezwykle cennego księgozbioru jako darowizny włoskim placówkom kultury. Jak szacują media, jego wartość wynosi 2 mln euro.

W księgozbiorze przez kilkadziesiąt lat autorowi „Imienia róży” udało się zgromadzić wyjątkowe książki współczesne i starodruki, w tym poradnik polowania na czarownice „Malleus Maleficarum” z XV wieku i pierwsze wydanie „Trzech muszkieterów” Aleksandra Dumasa.

Zgodnie z oświadczeniem wdowy Renate Ramge, a także syna i córki pisarza, około 30 tysięcy tomów mniej wiekowych pozycji zostanie podarowane instytucji, gwarantującej ich odpowiednie przechowywanie i udostępnienie.

– Biorąc pod uwagę kulturalne znaczenie kolekcji musi ona być dostępna dla publiczności i pozostać we Włoszech – zakomunikowała rodzina pisarza.

Pozostałe 1200 książek historycznych trafi do biblioteki uniwersytetu w Bolonii, gdzie Umberto Eco przez wiele lat wykładał, oraz do biblioteki narodowej Braidense w Mediolanie.

Źródło: