„Zimna wojna” przegrała z „Romą”

 

Według Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznającej Oscary 2019, najlepszym filmem tego roku okazał się „Green Book” Petera Farrelly'ego. Nominowana w 3 kategoriach „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego nie zdobyła żadnej statuetki Oscary 2019, choć brano ją pod uwagę w zakresie reżyserii, zdjęć i najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

– Żalu troszkę jest, ale „Roma” jest przepięknym filmem. Tak to jest w tych głosowaniach, że nie zawsze jest tak, jakby się chciało, żeby było. Każdy chce wygrać – komentowała aktorka Joanna Kulig, grająca główną rolę u boku Tomasza Kota w filmie PawlikowskiegoZimna Wojna”, w rozmowie z RMF FM.

Najwięcej nagród przypadło filmowi o Freddiem Mercurym w reżyserii Bryana Singera: „Bohemian Rhapsody”: za dźwięk, montaż, montaż dźwięku i pierwszoplanową rolę męską dla Ramiego Malka. Zdobywcami trzykrotnego Oscara okazały się filmy „Green Book”, „Czarna Pantera” Ryana Cooglera i „Roma” Alfonso Cuarona.– Chciałbym podziękować Akademii, że nagrodzili film o jednej z 70 mln osób, które pracują jako pomoce domowe, nie mając żadnych praw pracowniczych i które w kinie pojawiają się tylko w tle. Musimy patrzeć tam, gdzie nie patrzą inni – powiedział meksykański reżyser Sam Cuaron, dziękując aktorkom nominowanym do statuetki Oscary 2019: Yalitzii Aparicio i Mariny de Taviry.

kup artykuly platne