Efektem optymistyczny wzrost gospodarczy

 

W sierpniu Malezja obniżyła swoją prognozę wzrostu PKB na 2018 rok (z 6-5,5 do 5%), odnotowując również znacznie wolniejsze tempo wzrostu w drugim kwartale – na poziomie 4,5%, w porównaniu do 5,4% w poprzednim okresie. Wolniejszy wzrost gospodarczy sygnalizuje wielkość wyzwań stojących przed premierem Malezji, 93-letnim Mahathirem Mohamadem, który po zwycięstwie w majowych wyborach obiecał zreformować trzecią co do wielkości gospodarkę Azji Południowo-Wschodniej.

Minister finansów Malezji Lim Guan Eng powiedział jednak, że jego kraj może utrzymać 5-procentowy roczny wzrost gospodarczy, ponieważ nowa administracja rewiduje kosztowne projekty i „dobrze radzi sobie” z ogromnymi długami pozostawionymi przez poprzedni rząd. Lim jako były bankier i dyplomowany księgowy stwierdził na Forum Inwestorów CLSA w Hongkongu, że istnieje pilna potrzeba dokonania przeglądu drogich projektów deweloperskich, ponieważ Malezja nie ma „wystarczająco dużo pieniędzy, by za nie zapłacić”.

– Chcemy doprowadzić do redukcji zadłużenia w ciągu 3 kolejnych lat, spłacając jednocześnie obecne długi. Jeśli mówimy o zaciskaniu pasa i racjonalizacji kosztów, to naprawdę będziemy to robić. To bolesne, ale konieczne – powiedział Lim.

Po przejęciu ministerstwa Lim uchylił niepopularny podatek od towarów i usług. Zlecił również przegląd dużych projektów infrastrukturalnych uruchomionych przez poprzednią administrację, dodał też, że jest „gotów być najbardziej niepopularnym ministrem finansów w historii Malezji”. Pierwszy budżet nowej administracji będzie nadzorowany już w listopadzie. Zgodnie z zapowiedziami, w ich efekcie Malezja „nie będzie miała deficytu operacyjnego”.

kup artykuly platne