Prawo szariatu bezlitosne w sprawie seksu lesbijskiego

 

Kobiety w wieku 22 i 32 lat usłyszały wyrok wydany przez Sąd Najwyższy malezyjskiego stanu Terengganu: oskarżone zostały skazane na publiczną chłostę i otrzymały również karę grzywny w wysokości 800 dolarów. Według miejscowego serwisu informacyjnego The Star wykonanie kary obserwowało ponad 100 osób.

Malezja jest krajem, w którym zarówno „propagowanie homoseksualizmu”, jak i same kontakty homoseksualne są niezgodne z prawem świeckim i religijnym. Lokalne media informują, że jest to pierwsza w tym regionie sprawa dotycząca kontaktów homoseksualnych zakończona wydaniem wyroku skazującego.

Obrońcy praw człowieka zareagowali oburzeniem, a tamtejsza organizacja walcząca o prawa kobietThe Women Aid Organization, stwierdziła w oświadczeniu wydanym dla agencji Reuters, że „jest przerażona tak poważnym naruszeniem praw człowieka”. Jednak członek rady wykonawczej stanu Terengganu, Satiful Bahri Mamat broni zasądzonej kary, stwierdzając w wywiadzie, że zamiarem sądu nie było „torturowanie lub zranienie” oskarżonych. Wyrok wykonano publicznie, ponieważ miał on służyć jako „lekcja dla społeczeństwa”. Jak podaje The Star urzędnik stwierdził również, że kara biczowania wydana przez sąd islamski jest znacznie łagodniejsza (ma powodować mniejszy ból) niż analogiczna zasądzona przez przedstawicieli prawa cywilnego.

Kobiety, których tożsamości nie ujawniono, zostały aresztowane w kwietniu po tym, jak przyłapano je na uprawianiu seksu w samochodzie na publicznym placu w Terengganu. W zeszłym miesiącu przyznały się do złamania muzułmańskiego prawa.

Kontakty seksualne między dwoma dorosłymi osobami nie powinny być zakazane, a tym bardziej podlegające karze – podsumowali przedstawiciele The Women Aid Organization.

Malezja jest znana jako „umiarkowany” kraj muzułmański, jednak w ostatnich latach w regionie odnotowuje się wzrost nastrojów religijnych – niedawno jeden z tamtejszych ministrów nakazał usunięcie portretów działaczy LGBT z publicznej wystawy. W kraju tym funkcjonuje dwutorowy system prawny. Muzułmanie podlegają prawu szariatu, podczas gdy członkowie innych wyznań są sądzeni wedle kodeksu cywilnego.

Źródło: BBC

kup artykuly platne