Zwierzęta jako prezent pod choinkę?

 

Max i Moritz to 2 z najszczęśliwszych mieszkańców berlińskiego rezerwatu zwierząt. Zielone papugi zjednoczyły się po tygodniach rozłąki, kiedy odleciały od poprzedniego właściciela. Opierają się o siebie, kiedy żują warzywa wiszące na suficie, dzielnie dzieląc klatkę z kilkoma papużkami falistymi i papugami Bourke'a. Kilkanaście metrów dalej w psiej budzie Fridolin – dwuletni, ciemnobrązowy wyżeł wajmarski – stoi na tylnych nogach i przyciska nos do okna swojej kabiny. Jest w schronisku od połowy października, kiedy został zabrany z ulicy.

To zaledwie garstka z około 1400 zwierząt, którymi opiekuje się Tierheim Berlin – największe schronisko w Europie. W okresie świątecznym utrzymuje ono zwierzęta, aby żadne z nich nie skończyło jako niechciany prezent. Tu zwierzęta czekają na adopcję, ale w czasie Bożego Narodzenia schroniska nałożyły tymczasowy zakaz adopcji.

– Po prostu nie chcemy, aby zwierzęta były umieszczane pod choinką. Okazało się, że nie jest to dobry pomysł – mówi Beate Kaminski z Tierheim Berlin.

Dziesiątki zwierząt zazwyczaj wracają do schroniska w dniach i tygodniach po Bożym Narodzeniu, ponieważ ich nowi właściciele odkrywają wady swoich nowych zwierząt lub ich niekompatybilność z intensywnym berlińskim stylem życia. Najczęściej są to żółwie, jaszczurki i węże. Schroniska mają nadzieję, że ich kampania „Zwierzęta nie są pod choinkę” sprawi, że ludzie pomyślą.

W domu gadów, Kay Kieselbach, hodowca, który pracował w schronisku przez siedem lat, mówi, że jest zirytowany postawą wobec zwierząt znajdujących się pod jego opieką, do których należą australijskie brodate smoki. Mówi, że zostają wyrzucone z różnych powodów, począwszy od zmian trendów w kolorach po wysokie koszty energii elektrycznej lamp grzewczych. Dynamiczny handel internetowy gadami tylko pogorszył sytuację.

– Chcemy podnieść świadomość, że zwierzęta nie nadają się jako prezenty. Są często przynoszone przez ludzi, którzy nie wiedzą, co jeszcze kupić. Nigdy nikogo nie zaskakuj zwierzakiem – mówi.

Źródło: CNN

kup artykuly platne