Koncert przerwany z powodu przemocy

 

Niemiecki koncert rockowy zorganizowany przez skrajną prawicę na rynku w Apolda w Turyngii został przerwany po około godzinie z powodu przemocy. 8 policjantów ze wschodnich Niemiec odniosło lekkie obrażenia po tym, jak zostali obrzuceni butelkami. Nie wymagali oni hospitalizacji.

Pierwotnie koncert rockowy miał odbyć się w innym miejscu, jednak z powodu wydanego zakazu został on przeniesiony właśnie do Apolda. Choć koncert rockowy był legalny, od samego początku zaczęło na nim dochodzić do aktów przemocy. Wobec jednego z uczestników, który próbował przeskoczyć barierki kontrolne, policja użyła gazu pieprzowego.

W wydarzeniu nazwanym przez organizatorów „Rock Against the Overflow of Foreigners” miało wziąć udział 700 neonazistów oraz przedstawicieli innych skrajnie prawicowych grup. Podobną liczbę osób przyciągnęła zorganizowana wcześniej kontrmanifestacja. Poparcie dla skrajnej prawicy rośnie, zwłaszcza we Wschodnich Niemczech. Przyczyną jest między innymi przyjazd do kraju około 1 mln uchodźców. Według niedawnego sondażu przeprowadzonego na zlecenie publicznego nadawcy MDR skrajnie prawicową, antyimigracyjną alternatywę dla Niemiec (AfD) popiera około 23% głosujących w Turyngii.

kup artykuly platne