Zrezygnuje z funkcji szefowej CDU

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła nieoficjalne doniesienia medialne o rezygnacji z kariery politycznej i w 2021 roku nie będzie aspirować do żadnej funkcji politycznej. Jak oświadczyła, nie będzie ubiegać się o reelekcję jako przewodnicząca partii CDU, a obecna kadencja będzie już ostatnią, w czasie której stoi na czele rządu.

– Niedawne wybory do landtagów Bawarii i Hesji powinny służyć jako punkt zwrotny dla koalicji rządzącej. W wyborach tych chadecja i socjaldemokraci ponieśli duże straty. Biorę odpowiedzialność za to, co się stało od czasu ubiegłorocznych wyborów do Bundestagu. Po tych wyborach i sporach w rządzie nie można po prostu przejść do porządku dziennego. Gdyby doszło do przedterminowych wyborów, nie będę się ubiegać o urząd kanclerski – zapowiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Angela Merkel jako przewodnicząca partii CDU działa od 2000 roku. 5 lat później stanęła na czele rządu. Po oświadczeniu kanclerz Niemiec chęć pełnienia funkcji politycznej szefa partii i start w grudniowych wyborach wyrazili: były przewodniczący frakcji CDU/CSU Friedrich Merz, sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer i niemiecki minister zdrowia Jens Spahn.

kup artykuly platne