Kanclerz Niemiec poprze przedłużenie sankcji

 

Jak zadeklarowała kanclerz Niemiec Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy w Pałacu Maryjskim w Kijowie, Niemcy będą popierać przedłużenie sankcji UE nałożonych na Rosję w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy i za aneksją Krymu. Kanclerz Niemiec została przyjęta przez prezydenta Petra Poroszenko z wojskowymi honorami.

– Niemcy będą opowiadać się za przedłużeniem sankcji UE. Unijne restrykcje mogą być łagodzone w przypadku postępów w realizacji porozumień mińskich, obliczonych na uregulowanie konfliktu w Donbasie. Jednak obecnie na wschodniej Ukrainie niestety nie ma trwałego rozejmu, umierają żołnierze – oświadczyła Angela Merkel.

Jak zauważył przywódca Ukrainy, sytuacja w Donbasie wciąż jest napięta, a ofiarami konfliktu są także kobiety i dzieci. Peter Poroszenko skomentował również listę sankcji finansowych, jakie wcześniej tego dnia nałożyła Moskwa na 68 ukraińskich podmiotów prawnych i 322 obywateli Ukrainy, w tym ministrów, deputowanych oraz sędziów. Jak wyjaśniała Rosja, kroki te zostały podjęte „w celu przeciwdziałania nieprzyjaznym działaniom ze strony Ukrainy wobec rosyjskich obywateli i podmiotów prawnych”.

– Na Ukrainie znalezienie się na tej liście to swego rodzaju nagroda, a przynajmniej tak jest to postrzegane. Osoby, które nie dostały się na tę listę, są bardzo urażone – mówił Peter Poroszenko.

kup artykuly platne