Czy obowiązkowa służba wojskowa powróci?

 

Przez ponad 50 lat wszyscy niemieccy mężczyźni po ukończeniu szkoły musieli spędzić rok w wojsku. Ci, którzy nie mogli lub nie chcieli, zamiast tego dobrowolnie poświęcali swój czas na służbę dla społeczności. Program został zniesiony w 2011 roku, ale przekonanie, że młodzi ludzie powinni poświęcić rok na służbę dla kraju, w wielu kręgach konserwatywnych nadal ma zwolenników. Teraz partia Angeli Merkel (CDU), chcąc zjednoczyć się wokół tradycyjnych wartości, powraca do tej koncepcji i chce wprowadzić w Niemczech ideę nowej formy przymusowej służby wojskowej dla wszystkich młodych ludzi i imigrantów.

Annegret Kramp-Karrenbauer, sekretarz generalny CDU, na początku tego miesiąca zasugerowała, że wszyscy młodzi mężczyźni i kobiety powinni wypełnić obowiązkowy rok służby. Plan, jeśli zostanie wdrożony, będzie miał również zastosowanie do wszystkich dorosłych osób ubiegających się o azyl i uchodźców. W ramach programu niektórzy młodzi ludzie dołączą do wojska, straży pożarnej będą pomagać w przypadku katastrof. CDU ma nadzieję, że inni zdecydują się na wolontariat jako pracownicy opieki, rozwiązując problem chronicznych niedoborów kadrowych w domach opieki i hospicjach.

– Jeśli uchodźcy ukończą rok służby, który może być dobrowolny lub obowiązkowy, będzie to pomocne w integracji z krajem i społeczeństwem. Zwiększyłoby to również akceptację uchodźców wśród ludności – powiedziała Kramp-Karrenbauer.

Jej komentarze zostały natychmiast odrzucone przez socjaldemokratów jako populistyczne, a wniosek jak dotąd nie znalazł poparcia wśród Zielonych, lewicowego Die Linke czy liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP). Tylko skrajnie prawicowa Alternative für Deutschland (AfD) popiera przywrócenie służby wojskowej.

Pomysł powrotu służby wojskowej powróci w poprzedniej formie kategorycznie odrzuciła również niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. Jak przekonuje, niemiecka armia – Bundeswehra nie jest przygotowana na zajmowanie się dużą liczbą świeżych rekrutów i ma obecnie wystarczającą liczbę ochotniczych żołnierzy piechoty.

Jednak są i tacy politycy, którzy w pomyśle powrotu obowiązkowej służby wojskowej widza szanse zjednoczenia partii i elektoratu wokół wspólnej sprawy.

– Obowiązkowy rok służby wzmocni społeczność w Niemczech. Niemiecka młodzież otrzymuje bezpłatną edukację szkolną i cieszy się wysokimi standardami socjalnymi. Naród powinien móc oczekiwać od młodych ludzi, by oddali coś swojemu krajowi – ocenia minister gospodarki CDU w Saarland Tobias Hans.

kup artykuly platne