Pierwszy na świecie przełom w technologii

 

Niemcy uruchomiły pierwszy na świecie pociąg napędzany wodorem, rozpoczynając tym samym zmianę dotychczasowej technologii na bardziej kosztowną, lecz mniej szkodliwą dla środowiska naturalnego. Dwa jasnoniebieskie pociągi Corintia iLint, zbudowane przez francuskiego producenta TGV Alstom, rozpoczęły 100-kilometrową trasę biegnącą między miastami Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervoerde i Buxtehude w północnych Niemczech. Odcinek ten był zwykle obsługiwany przez pociągi Diesla.

– Pierwszy na świecie pociąg napędzany wodorem wchodzi do komercyjnej usługi i jest gotowy do produkcji seryjnej – powiedział CEO Alstom Henri Poupart-Lafarge podczas uroczystości otwarcia w Bremervoerde – stacji, na której składy będą tankowane wodorem.

Alstom stawia na technologię, która ma być bardziej ekologiczną i cichą alternatywą oleju napędowego używanego niezelektryfikowanych liniach kolejowych. Stanowi to atrakcyjną perspektywę dla wielu niemieckich miast, które starają się walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego firma planuje dostarczyć dla Dolnej Saksonii kolejne 14 pociągów o zerowej emisji dwutlenku węgla do 2021 roku. Zainteresowanie wdrożeniem nowej technologii wyraziły również inne landy niemieckie, a także Wielka Brytania, Holandia, Dania, Norwegia, Włochy i Kanada. Także rząd Francji zadeklarował, że pierwszy pociąg napędzany wodorem pojawi się na szynach do 2022 roku.

Pociągi wodorowe są wyposażone w ogniwa paliwowe, które wytwarzają energię elektryczną dzięki połączeniu wodoru i tlenu, dzięki czemu jedyną emitowaną substancją jest woda. Nadmiar energii jest przechowywany w akumulatorach litowo-jonowych zasilających skład, dlatego lokomotywy Coradia iLint mogą przejechać około 1000 km na jednym zbiorniku wodoru, podobnie jak w przypadku pociągów z silnikami wysokoprężnymi.

– Oczywiście, pociąg napędzany wodorem to zakup nieco droższy od pociągu z silnikiem Diesla, ale za to jego eksploatacja jest bardziej ekonomiczna – wskazuje w rozmowie z AFP Stefan Schrank, kierownik projektu.

Źródło: www.channelnewsasia.com