Jest w nim już ponad milion gatunków

 

W poniedziałek, w 10. Rocznicę utworzenia Globalnego Banku Nasion (Global Seed Vault) w Svalbard, w mroźnych komorach zabezpieczonych głęboko pod ziemią w górach kręgu polarnego zostanie umieszczonych ponad 70 tys. okazów nasion roślin. Dzięki czemu kolekcja osiągnie ponad milion gatunków. Należą do nich często niezwykłe rośliny, takie jak estoński cebulowy ziemniak i jęczmień używany do warzenia irlandzkiego piwa.

– Odrodzenie piwowarstwa i destylacji rzemieślniczej w Irlandii doprowadziło do dodania do kolekcji na wniosek producentów piwa nasion jęczmienia browarnego. Odmiana myśliwska to rodzaj jęczmienia do produkcji słodu, który jest ważny dla warzenia i destylowania piwa – powiedział Hannes Dempewolf, naukowiec z międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną różnorodności upraw Crop Trust.

Jedna z 3 komór stanowiącego kompleks podziemnego bunkra jest już prawie wypełniona paczkami nasion, z których każda zawiera wiele ważnych roślin spożywczych. Liczba depozytów wynosi obecnie 1 059 646 sztuk. Nie obejmuje ona jednak 90 tys. nasion awaryjnie wycofanych, które skierowano do Syrii w celu odnowy niektórych upraw zniszczonych przez wojnę.

– Zdobycie miliona próbek jest naprawdę znaczące. Jeszcze kilka lat temu nie sądziłem, że uda nam się to osiągnąć – komentuje Dempewolf.

Różnorodność upraw jest uważana za niezbędną dla zabezpieczenia przyszłości światowego zaopatrzenia w żywność w obliczu takich czynników, jak susze i zmiany klimatyczne. Bunkier Global Seed Vault został zaprojektowany do przechowywania „kopii zapasowychnasion roślin znajdujących się w innych bankach roślin na całym świecie. Naukowcy szacują, że w światowych bankach genów znajduje się około 2,2 miliona unikalnych odmian roślin, które ostatecznie zostaną zdeponowane w Svalbard.

Skarbiec otwiera się około 2 razy w roku w celu dodania nowych depozytów. Poniedziałkowy transport będzie obejmował unikalne odmiany ryżu, pszenicy i kukurydzy, a także czarnookie ziarno grochu (główne źródło białka w Afryce i Azji Południowej) i orzechy ziemne Bambara (odmiana odporna na suszę w Afryce). W zeszłym roku doznał powodzi z powodu ekstremalnych warunków pogodowych. Jednak woda nie dotarła do zamrożonych komór w miejscu przechowywania nasion. Jednak inżynierowi wyciągnęli wnioski z tego wydarzenia – obecnie zostały w nim zamontowane nowe wodoodporne ściany, aby woda nigdy nie dotarła do bunkra.

kup artykuly platne