Pierwsze takie miejsce w Europie

 

W Europie powstała pierwsza podwodna restauracja – Under. Niezwykłe miejsce zlokalizowane jest w Norwegii i zachwyca nie tylko widokiem, ale i wykwintnym menu. Restauracja została zatopiona w wodach Morza Północnego i pozwala gościom podziwiać podwodny świat, ciesząc się jednocześnie wyśmienitym posiłkiem.

Restauracja Under to pierwsze w Europie miejsce, w którym można zjeść kolację na tle norweskiego ekosystemu morza za szybą. Została przez studio Snohetta zaprojektowana tak, by idealnie wtopić się w skaliste brzegi Morza Północnego w Lindesnes, 400 km od Oslo.

– Kolacja w takim wnętrzu to uderzający spektakl, który ewoluuje nie tylko w ciągu dnia, także i w ciągu zmieniających się pór roku, fal i ryb, które tam się pojawiają. Z zewnątrz restauracja wygląda tak, jakby podłużny, drewniany budynek zsunął się do morza i tylko jeden jego koniec wystawał nad powierzchnię. W środku zaś, wszystko spowite jest w morskiej, turkusowej poświacie. Proste, drewniane krzesła i stoły, a w tle restauracyjnej sali szklana tafla, zapraszająca do przyglądania się, co tak naprawdę dzieje się na dnie morza – zachwala szef kuchni Nicolai Ellitsgaard.

Kuchnia korzysta z produktów pochodzących od lokalnych rybaków i regionalnych producentów, łącząc je w innowacyjne, nordyckie menu degustacyjne. W restauracji można zatem zjeść: głowę kraba ze śmietaną, karmelizowaną kapustę z przegrzebkami, mus ananasowy z wędzonymi gruszkami, a nawet granita ze smakiem lasu.

kup artykuly platne