Wypadek w czasie powrotu z ćwiczeń wojskowych NATO

 

W wyniku kolizji z maltańskim tankowcem Sola TS norweska w Hjeltefjord niedaleko Bergen marynarka wojenna była zmuszona do ewakuacji ze swojego okrętu (fregata KNM Helge Ingstad) całej 137-osobowej załogi. Statek został skierowany w bezpieczne miejsce, a 8 osób odniosło lekkie rany. Okręt powracał z ćwiczeń wojskowych NATO. Tankowiec został lekko uszkodzony, do wycieku ropy nie doszło. Mimo to incydent doprowadził do zamknięcia ważnego terminalu naftowego i instalacji gazowej.

– Dwa statki zderzyły się około 4:00 czasu lokalnego, podczas gdy norweska fregata żeglowała w głąb fiordu w celach szkoleniowych. Tankowiec, którego załoga składa się z 23 osób, wrócił do portu w celu kontroli. Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną wypadku – twierdzą urzędnicy.

Terminal Sture jest głównym portem dla tankowców w Norwegii. W oparciu o tę placówkę transportowane jest około 25% norweskiej ropy naftowej kierowanej na eksport. Nie wiadomo, w jakim stopniu tymczasowe zamknięcie zakładu wpłynie na ceny surowców. Nieznane są też dalsze losy wojskowej fregaty. Jak powiedział agencji AFP anonimowy norweski urzędnik, „okręt jest poważnie uszkodzony i istnieje ryzyko jego zatonięcia”.

kup artykuly platne