Francuskie terytorium na Pacyfiku przeciw niepodległości

 

Mieszkańcy francuskiego terytorium na Pacyfiku – Nowej Kaledonii – odrzucili propozycję niepodległości. Frekwencja wyborcza spośród 175 tys. osób uprawnionych do głosowania wyniosła około 81%, a ostateczne wyniki referendum wskazują, że 56,4% głosujących zdecydowało, aby ich kraj pozostał częścią Francji. Opcję zakładającą niezależność wybrało 43,6% obywateli.

Wyniki referendum to oznaka zaufania do Republiki Francuskiej. Muszę powiedzieć, że jestem dumny, że wykonaliśmy ten historyczny krok razem – ocenił prezydent Francji Emmanuel Macron.

Jak zauważają eksperci, Nowa Kaledonia jest we władaniu dużych pokłady niklu – kluczowego składnika w elektronice produkcyjnej. Dlatego jest postrzegana przez Francję jako strategiczny atut polityczny i gospodarczy w regionie. Z tego względu Nowa Kaledonia otrzymuje od rządu francuskiego około 1,3 miliarda euro rocznie. Jednocześnie to jeden z 17 nieautonomicznych terytoriów ONZ, na którym proces dekolonizacji nie został zakończony.

Głosowanie to wynik prawa zagwarantowanego w umowie z 1988 roku, która położyła kres gwałtownej kampanii wyzwoleńczej. Głosowanie nie oznacza jednak końca walki o niezależność Nowej Kaledonii. Przed 2022 rokiem w tej sprawie mogą odbyć się jeszcze 2 kolejne referenda.

kup artykuly platne