Utrudni stosowanie środków ochrony rekinów

 

Sąd apelacyjny w Nowej Zelandii orzekł, że nurkowanie w klatce z rekinami jest nielegalną praktyką. Do podjęcia decyzji doprowadziła rosnąca presja społeczna, która istniała, choć w kraju nie odnotowano żadnych niebezpiecznych incydentów podczas tej formy rozrywki. W wyniku wyroku sądy, znacznemu ograniczeniu ulegnie prawdopodobnie rynek turystyki nurkowej. Jak twierdza przeciwnicy decyzji, zakaz nie jest rownież odpowiedni z uwagi na spadek liczby osobników w populacji rekinów na całym świecie.

Nurkowanie w klatce z rekinami jako usługa turystyczna pojawiło się w Nowej Zelandii około 9 lat temu. Chociaż początkowo nie istniały żadne regulacje, w 2013 roku wprowadzono kodeks postępowania opracowany przez Departament Ochrony Środowiska, a rok później zaczęto wymagać specjalnego zezwolenia na tego typu działalność. Obecnie nurkowanie w klatce z rekinami i obserwacja białych rekinów jest ogromną częścią branży turystycznej nie tylko w Nowej Zelandii, ale również w Kalifornii, Meksyku, RPA i Australii Południowej. Społeczno-ekonomiczne znaczenie tych praktyk – zwiększenie populacji żywych rekinów – pozwala twierdzić, że tak pojmowany rynek turystyki nurkowej może sprzyjać pozytywnemu nastawieniu turystów i w efekcie prowadzić do zwiększenia środków ochrony rekinów.

W badaniu opublikowanym w lutym w czasopiśmie „Marine Policy” sprawdzono postawy turystów, którzy mieli okazje na nurkowanie w klatce z rekinami w Południowej Australii. Wyniki pokazały pozytywną zmianę w zrozumieniu, świadomości i trosce uczestników o los zwierząt. Inne badanie, opublikowane w tym roku, wskazało jednak na szereg nowych wyzwań, przed którymi stoi rynek turystyki nurkowej.

Jak się okazuje, szczególnie istotne jest to, jak traktowane są rekiny zaangażowane w działalność turystyczną (wabienie ich zbyt blisko klatki może doprowadzać do kolizji lub utknięcia w klatce) i czy zwierzęta wykazują zwiększony poziom aktywności podczas nurkowania w klatce (zwłaszcza z uwagi na zakaz karmienia). Choć nurkowanie w klatce z rekinami i jego efekty wymagają jeszcze bardziej szczegółowych badań, płynące z niego korzyści przekonują, że może być ono cennym i skutecznym narzędziem ochrony niektórych gatunków. Dlatego przy obecnym globalnym spadku populacji rekinów trudno dostrzec, w jaki sposób zakaz nurkowania może być korzystnym posunięciem.

kup artykuly platne