Zakaz używania w celu ochrony raf koralowych

 

Palau ma stać się pierwszym krajem, który nałoży powszechny zakaz używania kosmetyków przeciwsłonecznych, aby chronić wrażliwe rafy koralowe. Podpisana przez rząd ustawa, która ogranicza sprzedaż i stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej i produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają jedną z 10 określonych substancji chemicznych.

Naukowcy są przekonani, że substancje te są wysoce toksyczne dla życia w morzu i mogą uwrażliwić koralowce na różnego rodzaju choroby. Szczególny niepokój wzbudzają 2 składniki: oksybenzon i oktokarboksylan. Używa się ich do czynniki produkcji popularnych kremów z filtrem, ponieważ pochłaniają promienie ultrafioletowe.

– Badania opublikowane w 2015 roku wykazały, że oksybenzon może hamować wzrost młodych koralowców. Podczas testów laboratoryjnych był również toksyczny dla kilku różnych gatunków roślin morskich. Oksybenzon jest prawdopodobnie najgorszym niebezpieczeństwem spośród 10 substancji chemicznych, które zostały zakazane. Powoduje, że koralowce bieleją w niższych temperaturach i zmniejsza ich odporność na zmiany klimatu – wyjaśnia dr Craig Downs.

Szacuje się, że do 2050 roku rafy koralowe w 90% ulegną zniszczeniu. Filtry przeciwsłoneczne nie są uznawane za najgroźniejsze zagrożenie, nie znaczy to jednak, że ich używanie nie ma znaczenia. Szacuje się, że na obszary rafy koralowej każdego roku jest zmywanych z ciał ludzi i trafia od 6–14 tys. ton kremów przeciwsłonecznych. Naukowcy twierdzą, że 2 najbardziej niebezpieczne substancje chemiczne zawiera kilka tysięcy produktów do ochrony przeciwsłonecznej. 5 lat temu szacowano, że jest to około 75% wszystkich tego typu kosmetyków.

Zakaz powszechny zakaz używania kosmetyków przeciwsłonecznych wejdzie w życie w 2020 roku. Sprzedawcom detalicznym, którzy złamią nowe prawo, grozi grzywna w wysokości do 1 tys. dolarów. Będzie możliwa również konfiskata nielegalnych kosmetyków. Podobne zakazy wprowadzono już w kilku miejscach na świecie, np. na wyspie Bonaire na Karaibach, amerykańskich Hawajach i na terenie rezerwatów przyrody w Meksyku.

kup artykuly platne