Polonez i akwarela Daru Młodzieży

 

We mszy i koncercie trwających w ramach polskiej nocy na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie wzięło udział kilka tysięcy osób. Nabożeństwo, któremu przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, miało miejsce na placu przy galerii handlowej Albrook Mall, gdzie w 1983 roku mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II.

– To jest wielkie święto wiary, najważniejsze jest to, że jesteśmy tu wszyscy razem , że jesteśmy tu już z papieżem Franciszkiem, który dzisiaj przyjechał do Panamy – mówił abp Polak.

W polskiej nocy uczestniczyły zgromadzone w Panamie grupy pielgrzymów z Polski, pełniący służbę medyczną w czasie ŚDM harcerze, kilkunastu biskupów i 200 księży. Owacjami przywitano również uczestników Rejsu Niepodległości z pokładu Daru Młodzieży, który we wtorek przypłynął do Panamy. Następnie odtańczono poloneza i rozpoczął się koncert „Polska dla Panamy”.

Polski akcent przywitał również papieża Franciszka na pokładzie samolotu z Rzymu do Panamy. Ojciec święty został przez fotografa Grzegorza Gałązkę obdarowany akwarelą żaglowca Dar Młodzieży z logo Światowych Dni Młodzieży i polskimi barwami narodowymi, namalowaną przez artystę Andrzeja Filipowicza z Grodna.

– Polacy są zdolni – skomentował papież, przyglądając się akwareli.

kup artykuly platne