37 lat temu komputery osobiste zrewolucjonizowały rynek

 

12 sierpnia 1981 roku to umowny początek ery komputerów osobistych – IBM PC. Choć – zdaniem dr. Piotra Milczarskiego z Katedry Informatyki Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego komputery są dziś miliony raz szybsze i bardziej wydajne od pierwowzorów – to właśnie pierwsze pecety zrewolucjonizowały rynek.

Pierwszy model komputerów osobistych został przygotowany przez firmę IBM w odpowiedzi na sukces Macintosha Apple’a.

– Uznano tę datę za początek ery komputerów osobistych z prostej przyczyny – tak naprawdę pierwszy pecet IBM PC był komputerem, który wyznaczył pewne standardy. Do swoich komputerów osobistych IBM zamówiła w firmie Microsoft system operacyjny MS-DOS. Microsoft wynegocjował, że będą mogli sprzedawać ten system operacyjny nie tylko IBM. Na rynku zaczęły pojawiać się klony komputera IBM PC, które stały się bardzo popularne. System operacyjny MS-DOS był bardzo tani i to również przyczyniło się do rewolucji rynku – wyjaśnia dr Milczarski.

Olbrzymi sukces komputerów osobistych to efekt ich cech – były niskobudżetowe i pozwalały uruchomić aplikacje biurowe i umożliwiały zabawę w postaci gier komputerowych.

– Dla mnie na owe czasy te gry miały jakby największy wydźwięk. Dzisiaj mnie gry nie dziwią, wtedy było to dla mnie przeskokiem z jednego na drugie tysiąclecie. To był taki skok milenijny – podsumowuje ekspert.

Źródło: