Nie ma poparcia dla propozycji PE

 

Jak zadeklarował przedstawiciel polskiego rządu w Brukseli, Polska nie wyraża akceptacji dla kontrowersyjnych art. 11 i 13 proponowanej przez dyrektywy o prawach autorskich. Obiekcje zostały przedstawione z zastrzeżeniem anonimowości.

– Kraje członkowskie UE odnosiły się do stanowiska przegłosowanego miesiąc temu przez europarlament. Nie przyjęto jednak żadnych wniosków końcowych. Dyskusje będą kontynuowane na poziomie roboczym – relacjonował dyplomata. – Unijni ambasadorowie mają rozmawiać o sprawie 24 października. Później odbędą się kolejne tury negocjacji między PE i Radą UE reprezentowaną przez austriacką prezydencję – dodał.

Artykuły 11 i 13 dyrektywy o prawach autorskich odnoszą się do obowiązku filtrowania treści przez platformy. Projekt określa, jakie elementy dzieła mogą być publikowane bez konieczności wnoszenia opłat licencyjnych i nakładają konieczność wniesienia opłat licencyjnych za inne. W efekcie to publikujące platformy mają płacić właścicielom praw autorskich za publikowane ich materiałów przez użytkowników lub kasować je.

kup artykuly platne